33 yıllık deneyim ile Tarım Bakanlığı onaylı sertifikalı açık köklü ve tüplü ceviz fidanı

image

Adres

İhsaniye mah. Yonca sok. No: 27/A Bandırma/ Balıkesir

4 – 5 Yaş ve Üstü Ceviz Ağaç Bakımı - cancevizfidancilik.com

4 – 5 Yaş ve Üstü Ceviz Ağaç Bakımı

1 – SULAMA :

Kış ve baharda yağış fazla olsa bile yaz sulaması ağaç gelişimi sağlığı ve meyve için gereklidir. Ağacın ihtiyacı olan bu suyu toprağın yapısına göre 4 ila 8 gün arasındaki periyotlarda ilkbaharla sonbahar başı aralığında sulama yapılarak ağaca vermek hayati önem taşımaktadır.Sulama sonbaharda mutlaka seyreltilerek kesilmelidir. Sonbaharda erken donların yaşandığı bölgelerde yapılacak geç sulamalar ağacın yeni sürgün vererek dondan ciddi zarar görmesine yol açabilir. Bazen bu zarar ağacın kurumasıyla da sonuçlanabilir. Hasat öncesi yapılan son sulama hasattan sonra bir kez daha tekrarlanıp sonlandırılmalıdır.

2 – GÜBRELEME :

Ceviz ağacının ihtiyaç duyacağı azot, potasyum, çinko, demir, fosfor, mangan, bakır, molibden vb elementlerin noksanlığı gibi fazlalığı da ağaç gelişiminde problem oluşturabilmektedir. Hayvansal gübrelemede yanmış (bir yıl açıkta beklemiş) küçükbaş hayvan gübresi tercih edilmelidir. büyükbaş hayvan gübrelerinin zararları yararlarından fazla olacağından tercih edilmez. Güvercin tavuk vb gübrelerse çok dikkatli kullanılmalı veya kullanılmamalı. Sonbahar sonunda yaprak döküm zamanı ağaçların altına serilecek yanmış küçükbaş hayvan gübresi ilkbaharda çapalanarak toprağa karıştırılırsa yararlı olacaktır.

– TOPRAK İŞLEME :

Sonbaharda ve ilkbaharda iki kez ağaçların dikildiği alan derin olmamak şartıyla sürülmeli. Sürme işlemi yapılırken ağaçların kök ve gövdelerine zarar vermemeye özen gösterilmeli. Sürüm işleminden sonra ihtiyaca göre ilkbahar ve yazın iki kez ağaçların altını çapalamak yararlı olur.Sonbaharda yaprak dökümünden sonra yapılacak sürme işleminden sonra ağaçların altlarına (köke değmeyecek şekilde) yanmış küçükbaş hayvan (koyun – keçi) gübresi serilmesi ve ilkbaharda çapalanarak bu gübrenin toprağa karıştırılması olumlu sonuçlar vermektedir.Sonbaharda dökülen yapraklar otlar ve budama artıkları mutlaka ağaçların çevresinden uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir.

– BUDAMA : 

4 – 5  YAŞ ve ÜSTÜ AĞAÇ  / BAHÇE BAKIMI

ŞUBAT AYI : Uygun hava koşullarında toprak işlemeye başlanılır . Bahçe sürülerek yaban ot ilacı toprağa  atılır . 

MART AYI : Ceviz ağaçlarının budama işlemleri mutlaka yapılır . Kurumuş sağlıksız dallar budanarak aşı macunu sürülür . Bahar yağmurları yeteri kadar yağmadıysa ilk sulama yapılır . Ağaç diplerine DAP 1846 Ağaç gübresi  ( ağaç başı 10 kg. atılır . )

NİSAN AYI :  Ceviz bahçelerinde toprak işlenmesi sonuçlandırılır . Toprak işlemesi yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken ceviz ağaçlarına yaklaşma mesafesidir. Ceviz fidanları, ceviz ağaçları yaşına göre köklenme sağlarlar. Çok yaklaşıldığı zaman saçak kökler zarar görebilir.

Ceviz ağaçlarında budama yapılır. Kurumuş sağlıksız dallar budanarak aşı macunu sürülür, sağlıklı dallar meyveye bırakılır. Ekim aşamasında yapılan kök budamasından sonra bu ayda yeni dikilmiş ceviz fidanlarında tepe budaması mutlaka yapılır.

Ceviz fidanlarında yabani ot mücadelesi ilaçlama yöntemi veya toprağı aktararak devam ettirilir. Ceviz fidanları çiçeklendiği için özellikle ilaçlama yönteminde cevizin çiçeklerine ot zehri ilacı kaçmamasına çok dikkat edilir. Ceviz fidanı dikiminde tüplü fidanlar seçilir, açık kök sezonu bu ayın ortasından itibaren bitirilir.

Nisan ayı ilk haftası : Ağaçlara Manep , Hümikasit  sıvı yaprak gübresi karışımı ile ağaç  yaprakları  yıkanmalıdır . Çeşit değiştirmede ve yabani ağaçları aşılama uygulanan kalem aşı        işlemleri sonuçlandırılır.

Nisan ayı üçüncü haftası  : Yaprak gübresi ile ağaçlar yıkanır . 

Nisan ayı 4. Üncü haftası : Ağaçlara Antrikoz ve İç kurdu ilacı karışımı ile ağaçlar yıkanır .

 Böylece Nisan ayı ilaçlama işlemi sonuçlandırılır . 

MAYIS AYI : Ağaçların damlama sistemi ile haftalık sulama işlemleri yapılır .

Meyve ağaçlarının ve ceviz fidanı ilaçlama işine devam edilir, bu aydaki ilaçlama meyvelerin çiçeklenme dönemi için çok önemlidir. Sağlıklı meyveler için mutlaka ilaçlama işleri takip edilir.Yeni kurulan bahçeler ve bir önceki yıl kurulan bahçeler sulanır. Yabani ot mücadelesi (çapa veya ilaçlar ile) yapılır. 1 yaşındaki ceviz fidanını 50 cm den fazla yaklaşılmadan yabani ot mücadelesi toprak işlemesi yapılmalı ileriki senelerde dal altına girmeden toprak işlemesi devam edilmeli.Bahar yağmurları yeteri kadar yağmamış ise yeni dikilmiş ceviz fidanlarına ilk sulama yapılır. Ceviz fidanının sulanması dikkatle takip edilir. Kök ve filiz gübreleri dikkatle takip edilir. Fidan dikiminde tüplü ceviz fidanları dikilir.

HAZİRAN AYI : Ceviz ağaçlarına kara lekeye iç kurduna ve panes yanıklarına karşı böcek ve iç kurdu ilacı atılır . Ağaç sulaması seviyesi yükseltilir . Yeni kurulan bahçeler sulanır, eski bahçelerde mevsim şartlarına ve ağaçların su isteğine bakılarak sulama yapılır.Ceviz fidanlıklarında, ceviz bahçelerinde yabani ot mücadelesine devam edilir.Bu ayda ceviz fidanını su ihtiyacı çoğalır. Özellikle yeni kurulmuş aşılı ceviz bahçeleri maksimum 10 gün arayla düzenli olarak sulanır. Düzenli olarak kök ve filiz gübreleri verilir. 

TEMMUZ AYI : Ceviz ağaçları sulama işlemleri Ağustos sonuna kadar devam ettirilir. Eylül 15 gibi ceviz ağaçlarında hasad yapılır .

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *