33 yıllık deneyim ile Tarım Bakanlığı onaylı sertifikalı açık köklü ve tüplü ceviz fidanı

image

Adres

İhsaniye mah. Yonca sok. No: 27/A Bandırma/ Balıkesir

Ceviz Fidanı Bahçesi Nasıl Kurulur?

Ceviz Fidanı Bahçesi Nasıl Kurulur?

Chandler ceviz fidanı bahçesi,fernor ceviz fidanı bahçesi,franquette ceviz fidanı bahçesi,fernette ceviz fidanı bahçesi,pedro ceviz fidanı bahçesi mi kurmak istiyorsunuz.Ceviz fidanı bahçesi kurmak istiyorsanız işe ilk olarak toprak analizi yaptırarak başlamalısınız.Dikmeyi düşündüğünüz Chandler,Fernor,Franquette,Fernette,Pedro fidan çeşidine uygunluğunu tespit ediniz.Arazinin coğrafi ve fiziki yapısının uygunluğunu araştırınız.Sulama suyunun analizini yaptırınız.Dikim dizayn projesi yaptırınız.Fidan çukurlarının mümkün olduğunca büyük aç, 75 cm x 75 cm veya 100 cm x 100 cm gibi.Fidan gelmeden yüzeyden yanmış toprak ile leonardit karışımı yap,çukurları doldurunuz.Bölgene uygun en verimli fidan çeşidini belirleyiniz.Belirlemiş olduğunuz ceviz fidanı çeşidinin ismine doğruluğuna fidanları satın alacağınız firmamızın garantisi altındadır.
Can Fidancılık Limited Şirketinin 33 yıllık deneyimiyle sektörde yetiştirdiği aşılı Chandler, Fernor, Franquette, Fernette, Pedro ceviz fidanları ile bahçe kurduğunuzda ağaçlar çeşidine göre 1-3 yıl içinde verime yatarlar.

Ceviz Bahçesi Nasıl Hazırlanır ?

Dikim mesafeleri; ceviz fidanı büyük taç oluşturduğundan dikim mesafeleri geniş bırakılmalıdır. Ayrıca çeşit özellikleri bilinerek dikim mesafeleri bırakılmalıdır.Örneğin Chandler ceviz fidanı (Amerikan cevizi) diğer ceviz fidanı çeşitlerine göre daha küçük taç oluşturduğundan daha kısa mesafeler bırakılabilir.

Yine toprak özellikleri de bilinerek mesafeler ayarlanmalıdır.Örneğin, daha kıraç, besin maddesince zengin olmayan, sulama imkanları daha kısıtlı yerlerde daha kısa mesafeler, derin, humuslu, havalanan, uygun sulama yapılabilen yerlerde ceviz fidanları daha uzak mesafelere dikilebilir.

DİKİM ARALIKLARINA GÖRE  FİDAN SAYISI

• 7×3,5  m dikim aralığı = 1 dönüme 40 adet ceviz fidanı dikilir
• 8×4    m dikim aralığı = 1 dönüme 30 adet ceviz fidanı dikilir
• 7×7    m dikim aralığı = 1 dönüme 20 adet ceviz fidanı dikilir
• 10×7   m dikim aralığı = 1 dönüme 20 adet ceviz fidanı dikilir
• 8×8    m dikim aralığı = 1 dönüme 15 adet ceviz fidanı dikilir
• 9×9    m dikim aralığı = 1 dönüme 12 adet ceviz fidanı dikilir
• 10×10  m dikim aralığı = 1 dönüme 10 adet ceviz fidanı dikilir

 

Açık köklü ceviz fidanlarının dikimi kış dinlenme döneminde yapılır. Yani sonbahardan başlar, erken ilkbahara kadar devam eder. Açık köklüler için yaprak döktükten sonra fidanların dikilmesi daha uygundur.Poşetli/tüplü ceviz fidanlarının dikimi ise yılın on iki ayı yapılabilmektedir. Ceviz fidanı çukurları ortalama 60 cm genişliğinde ve 60 cm derinliğinde açılmalıdır.

 

Fidan dikim çukurları açılırken çıkan toprak ya tek başına veya var ise yanmış küçük veya büyükbaş hayvan gübreleri ile karıştırılabilir ve fidan çukurlarına doldurulur. Ayrıca dikkatli davranmak koşuluyla dikim çukurlarının dibine 100-150 gram civarında kompoze gübre koyulup üzerine biraz toprak döküldükten sonra fidan köküyle temas etmeyecek şekilde ceviz fidanları yerleştirilebilir.Dikimden önce açık köklü ceviz fidanlarına kök budaması yapılır. Kök budamasında  kalın kökler düzeltilir. Saçak kökler azaltılmaz.

 

Ceviz fidanı dikiminden sonra toprakta hava kalmayacak kadar bol can suyu verilmelidir. Dikim sonbaharda yapıldıysa gözlerin uyanması başlamadan önce, fidanların tepesi 40-50 cm den kesilir.Dikim sırasında aşılı ceviz fidanının aşı noktası topraktan 5-10 cm yukarıda olmalıdır. Rüzgarlı bölgelerde dikimden sonra ceviz fidanı hereğe bağlanır.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *