33 yıllık deneyim ile Tarım Bakanlığı onaylı sertifikalı açık köklü ve tüplü ceviz fidanı

image

Adres

İhsaniye mah. Yonca sok. No: 27/A Bandırma/ Balıkesir

Cevizin Budaması Nasıl Olmalıdır ?

Cevizin Budaması Nasıl Olmalıdır ?

Ceviz Budaması Nasıl Olmalıdır.Ceviz fidanında budama çok önemlidir. Doğru budama ile %50 ürün artışı sağlamak mümkündür.Ağustos ayında şekil budaması, Şubat ayında ürün budaması yapılır.Yan dal verimi yüksek olan türlere farklı,uç dal verimli olan çeşitlere farklı budama yapılır.

Ceviz fidanında 1-2. yaşında 1 metrelik kütüklük gövde bırakılmalı ve en az 10 cm yükseklik aralıklarıyla 3-4 adet yan dal oluşturulmalıdır.Budama sonrası kesim yapılan noktalara aşı macunu kesinlikle kullanılmalıdır.Yan dal verimi yüksek olan Chandler,Fernor,Kaman 1,çeşitlerinde modifiye yani kat sistemi uygulanmalıdır.Birinci kat zeminden 1 m yüksekten başlatılarak her kat arasında en az 80cm boşluk bırakılmalı,3 veya 4 kat kurulmalıdır.Yan dal sürgünleri ağacın yaşı ve gücüne göre şubat ayında üçte bir oranda kesilmeli ve meyve sürgünleri oluşturulmalıdır.Bu çeşitlerde ne kadar yan dal,o kadar meyve demektir.Bu yüzden ağacın yaşını ve gelişim gücünü dikkate alarak budama yapmalıyız.

Dikkat ! Fidanımızın gelişim döneminde en güçlü olan lider dal belirlenmeli ve bu dal üzerine yan dallar oluşturulmalıdır.Lider dal olmayan fidanda uygulama zorlaşır.Yeni dikilen fidanımızı ilk yıl tek sürgün büyütmeliyiz ki uygulama kolaylaşsın.Kesim Hatası:Kesim yapacağımız yerin 1 cm altında mutlaka göz bulunmalı,iki göz arasından veya gözün iç kısmından kesim yapılmamalıdır.

Bandırma Can Fidancılık Limited Şirketi olarak işinizde riske girmeden ceviz ağacı ve badem ağacı budama hizmetlerini profesyonel veriyoruz.Sektörde 33 yıllık deneyimi ile firmamızla iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *