33 yıllık deneyim ile Tarım Bakanlığı onaylı sertifikalı açık köklü ve tüplü ceviz fidanı

image

Adres

İhsaniye mah. Yonca sok. No: 27/A Bandırma/ Balıkesir

Cevizin Gübrelenmesi Nasıl Olmalıdır ?

Cevizin Gübrelenmesi Nasıl Olmalıdır ?

Cevizin gübrelemesini nasıl yapacağız.Cevizin en fazla ihtiyaç duyduğu macro elementler, azot ve potasyumdur. Dikimden önce yalnız fosfat ve potasyumlu gübre uygulanır. Azotlu gübreleme yapılmaz. Dikim öncesi, ilk yıl kök gelişimini güçlendirmek için açılan fidan çukurlarının en dibine 250 gr triple süper fosfat ve 250 gr potasyum sülfat birlikte atılır. 4-5 kürek toprak atılarak karıştırılır.

Sonbaharda veya erken ilkbaharda tabana, kök bölgesine 70 kg 15-15-15 + Zn kompoze,10 kg toz kükürt,30 kg katı hümik asit*

Üst gübreleme :Erken ilkbaharda 6 kg üre,Haziranda 6 kg AN (%33 N) 6 kg potasyum sülfat

Yaprak gübrelemesi:İlkbaharda yapraklandıktan sonra 100 L suda 500 g üre, 100 g demir-şelat, 200 g çinko sülfat, 200 g mangan sülfat ve 100 g boraks çözeltisi rüzgarsız ve serin havalarda 2 hafta ara ile 2 kez yapraklara püskürtülmelidir.Sonbaharda hasattan sonra 100 L suda 2 kg üre, 100 g demir-şelat, 250 g çinko sülfat, 250 g mangan sülfat ve 100 g boraks çözeltisi rüzgarsız havalarda yayıcı-yapıştırıcılı olarak yapraklara püskürtülmelidir.

Yeni dikilen bahçelerde hem dokuyu sertleştirme açısından hem meyve gözü yaptırma açısından hem de tacı geliştirme açısından dengeli bir gübreleme yapmanın çok önemi vardır. Eğer düzenli ve dengeli bir gübreleme yapılmazsa ayrım periyodu zamanında fidanın gelişimi ve meyve dökümünde ciddi dengesizlikler oluşur.Ağaçlar uyanma zamanından sonra ki süreç de haziran, temmuz ve ağustos ayında gelişimine devam ederken bir sonraki sene için de ne yapacağına karar verir.

Yani bu gözler, meyve gözümü, yaprak mı, dal mı olacak. işte burada üreticinin yapması gereken, fosforla, borla, çinkoyla, organik gübrelerle, potasyumla toprağı desteklemektir. Bandırma Can Fidancılık Limited Şirketi tarafından sizlere verilecek sulama ve gübreleme programıyla bahçe uygulamasını devam ettireceksiniz ki ağaçlar zamanında meyveye yatsın zamanında kendisine gerektiği kadar dal ve yaprak oluştursun.Yine gübreleme ölçümüz,dikimi takip eden yıllarda ağacın her yaşı için 100 gr olmak kaydıyla amonyum sülfat ve amonyum nitratı düzenli bir şekilde uygulamamızdır.gübre atıldıktan sonra mutlaka fidan etrafı çapalanmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *