33 yıllık deneyim ile Tarım Bakanlığı onaylı sertifikalı açık köklü ve tüplü ceviz fidanı

image

Adres

İhsaniye mah. Yonca sok. No: 27/A Bandırma/ Balıkesir

Cevizin İklim ve Toprak İstekleri Nelerdir?

Cevizin İklim ve Toprak İstekleri Nelerdir?

Cevizin iklim isteği Nedir? Ceviz hangi toprağa dikilir ? Ceviz yetiştiriciliğinde, cevizin toprak isteği, cevizde iklim isteği nedir ? Ceviz ağaçları toprak bakımından seçici olmamakla beraber, genellikle derin ve iyi drene olmuş, taban suyu seviyesi 2.5-3 m.den yukarı olmayan, fazla su tutmayan gevşek, süzek, çakıllı, kumlu, tınlı, siltli ,alüvyonlu topraklardan hoşlanır.Ceviz ağacının en önemli niteliklerinden birisi, değişik iklimlere kolayca uyum sağlamasıdır. Ceviz ağacının soğuklama ihtiyacı 800-1800 saat olup, deniz seviyesinden 1700 m. yükseklikteki alanlara kadar yayılış gösterir.

1- Sıcaklık: Ceviz fidanı dinlenme döneminde düşük sıcaklıklara oldukça dayanıklıdır. Cevizde vegatasyon sürecinin uzunluğu sebebiyle gelişme periyodu kısa süren bölgelerde kışa zayıf gireceğinden soğuklardan zarar görebilir. Düşük kış sıcaklıklarına dayanım cevizin çeşitlerine göre çok değişmektedir. Soğuklara en hassas dönemleri tomurcuk patlamadan hemen önceki (kapalı ancak renk değişimi olmuştur) dönemdir. Tam çiçeklenmede -3, küçük meyve döneminde -1 oC ye kadar dayanabilir. Ceviz fidanı çeşitlerinebağlı olarak soğuklama ihtiyacı (7 oC nin altında geçen saat=süre) 700 ile 1800 saat arasında değişir. Genellikle birçok çeşidin ortalama soğuklama ihtiyacı 1000 saat civarındadır. Soğuklama ihtiyacını tamamlamayan cevizlerde verim düşecektir. Yüksek yaz sıcaklarıceviz fidanlarının meyvelerinde güneş yanıklarına ve kalite kaybına neden olur.Zararlanmalar 39-40 oC den başlar.

2- Yağış: Ceviz meyvelerinin gelişebilmesi için yazın toprakta mutlaka suyun bulunması gerekir.Ceviz yetiştiriciliği yapılacak bölgelerde yıllık yağış miktarının 500 mm den az olmaması gerekir.Ceviz yetiştiriciliğinde yağış zamanları da önemlidir. Çiçek döneminde yoğun yağan yağmurlar erkek çiçektozlarının ağırlaşarak uçuşunu engeller. Böyle zamanlarda yeterli tozlanma ve döllenme gerçekleşemeyeceğinden ceviz verimi düşer.

Cevizin Ekolojik İstekleri :Ceviz uzun ömürlü ağaçtır. Cevizler hızlı gelişirler; büyük yuvarlak taç yaparlar; 25-30 m’ye kadar yükselebilen ağaçlardır. Kazık köklüdür ve kökleri 3-4 m derine gidebilmektedir.100yaşından fazla ve hala bol miktarda meyve veren ceviz ağaçlarına rastlamak mümkündür. ceviz ağacının en önemli niteliklerinden birisi, değişik toprak ve iklimlere kolayca uyum sağlamasıdır. Ceviz ağacının yetiştirilmesi uzun zamana bağlı olmakla beraber 400-1800 saat soğuklama ihtiyacyla dünya üzerinde en çok yayılan meyve türlerinden birisidir.

Toprak istekleri :Taban suyu seviyesi 2,5 – 3 metreden yukarı olmayan, su tutmayan, nemliliğini muhafaza eden derin topraklarda iyi gelişir.*Su tutan killi topraklarda ve durgun sulu yerlerde gelişemez. Fazla nem ve durgun sular kökler için gerekli olan oksijenin alınmasını engeller, bu nedenle kök gelişmesi yavaşlar ve gelişmesi durur.Toprak ve sudaki tuza karşı hassastır. Tuzluluk artıkça verim kaybı da artmaktadır.